Przemówienie podczas wernisażu, na zdjęciu dr M. Barański, dr A. Niewiadomski i dr M. Pilski

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Wernisaż wystawy rozpoczęły przemówienia kuratora AGF, dr. Marka Pilskiego i dyrektora Instytutu Informatyki dr. Artura Niewiadomskiego. Dr Marek Pilski przedstawił historię i cele AGF, wspominał o sławnych artystach fotografii, którzy prezentowali swoje prace w galerii. Dr Artur Niewiadomski przywitał przybyłych gości, opowiedział o charakterze wystawy i zachęcił do dzielenia się wspomnieniami podczas oglądania prac. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk profesor uczelni, który podkreślił, że jest emocjonalnie związany z instytutem i jego historią od początku jego działalności. Na wydarzeniu między innymi obecni byli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch profesor uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański, obecni i byli pracownicy instytutu, absolwenci, przyjaciele oraz inni goście zainteresowani jubileuszem i samą wystawą.

Wernisaż jak i sama wystawa była pierwszym z zaplanowanych wydarzeń jakie zorganizowano w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Informatyki.

Foto: Piotr Uziak